Veselīgi mati, dabiska kopšana - ļoti noderīga un daudzpusīga informācija
Matu augšanu ietekmē dažādas lietas (gēni, pārtika, vitamīni, bieža matu ķemmēšana, masāža) un tas noteikti ir pavisam individuāli katram no mums - vidēji mati ataug par 1 - 2 cm mēnesī. Ar šo ieteikumu palīdzību Tu vari saviem matiem palīdzēt, taču uz kādu lielu brīnumu Tev noteikti nav ko gaidīt.
Mati aug atrāk tiem cilvēkiem, kas uzturā lieto pēc iespējas vairāk produktus ar daudz olbaltumvielām (graudaugi, pupas, zirņi, brokoļi, rieksti, sēklas, piena produkti, vistas gaļa, treknās zivis)un regulāri veic galvas ādas masāžu, lai uzlabotu asinsriti - tā matu saknes tiek labāk apgādātas ar visām nepieciešamajām barības vielām un skābekli, tāpēc mati aug labāk un veselīgāki.
Ātrāku matu augšanu sekmē arī matu galu regulāra apgriešana (apmēram 1 reizi mēnesī). Skan diezgan neloģiski, jo kā gan pilnīgi pretējs process var stimulēt matu ātrāku ataugšanu? Lieta tāda - matu galu šķelšanās izjauc mata struktūru. Ja šos sašķēlušos galus neapgriež, tad mati visā to garumā kļūst trausli, sausi un lūzt - tādi mati noteikti neaugs ātrāk.
Kā zināms, mats pats par sevi ir mirusi ragvielas šķiedra, tāpēc matu augšanas ātrumu var ietekmēt tikai to veidošanās stadijā, t. i., jākoncentrējas uz mata sīpoliņu. Tieši tādēļ jebkuras matu maskas, uzlējumi un balzami rūpīgi jāiemasē galvas ādā — pie matu saknēm.
Mata veselības noteicēji
Viss matu augšanai nepieciešamais normāli būtu jāuzņem ar barību. Svarīgākā ir pārtika, kas satur daudz olbaltuma (liellopu un vistas gaļa, zivis, olas, siers, pākšaugi). Ja kāda iemesla dēļ tā uzņemšana tiek traucēta, mati kļūst nespodri, trausli un izkrīt. Nereti to sekmē arī diētas, stress, pārslodze, slimības (infekcijas, vīrusi, augsta temperatūra, iekaisuši zobi u.c.), operācijas, saindēšanās u.c. matu trauslumu un izkrišanu var manīt divus trīs mēnešus pēc cēloņa iedarbības, bet to veselība atjaunojas vidēji pēc trīs mēnešiem. Ja talkā ņem gan iekšķīgi, gan ārīgi lietojamus ārstniecības līdzekļus, efekts sāk parādīties pēc pāris mēnešiem. Ja matu vājuma cēlonis ir hormonālās pārmaiņas organismā, pastiprināta vai pavājināta vairogdziedzera darbība, vēlams apmeklēt ārstu, jo ar matu augšanas stimulatoriem šajās situācijās netiks līdzēts.
Matu augšanas veicināšanai.
Veicot precīzas ķīmiskās analīzes ir konstatēts, ka Latvijā iegūto sapropeļa dūņu „Ezera dūņas” sastāvā ir dabiskas izcelsmes PP, B1, B2, B3, B6, B12 vitamīni, būtiski mikroelementi (varš, cinks, mangāns, molibdēns, bors), kā arī dzelzs, sērs, kālijs, augsts silīcija saturs un ideāli savā starpā sabalansēts kalcija, magnija un fosfora sastāvs, kas tikai šādās savstarpējās attiecībās ļoti efektīvi uzlabo kaulaudu un locītavu stāvokli. „Ezera dūņas”, pielietotas pie kaulu lūzumiem un plīsumiem stipri paātrina to saaugšanu. Zinot mūsu dzīvesveida izraisīto kalcija un magnija pastāvīgo trūkumu organismā un tā radītās tālākās sekas (osteoporoze, sirdsdarbības traucējumi u.c.), „Ezera dūņas” ir ideāls līdzeklis to daudzuma papildināšanai. Ļoti būtisks ir lielais silicija daudzums, kas būtiski uzlabo matu augšanu un izturību, ka arī novērš nagu lūšanu. Pateicoties savām unikālajām īpašībām un sastāvam, dūņas dziļi iesūcas ādā, tāda veidā nonākot asinsrites sistēma un labvēlīgi iedarbojas uz visu organismu, apgadājot to ar tik nepieciešamajiem vitamīniem un mikroelementiem. „Ezera dūņas” ir dabiskas izcelsmes biostimulātors un tam piemīt antibakterioloģiska iedarbība. Šo faktoru dēļ sapropeļa dūņas kavē ādas novecošanos, attīra un atjauno šūnas.
Cinka trūkumu organismā var radīt pārlieks alkohola patēriņš, striktas diētas, hroniskas zarnu slimības un spēcīga svīšana, kas radusies ļoti augstas temperatūras ietekmē, piemēram, ilgstoša atrašanās tropu zemēs lielā karstumā. Cinku saturoši pārtikas produkti ir: gaļa, zivis, olas, sēnes, rieksti, pākšaugi un raugs.
Bojāto matu kopšana
Dabīgi kopšanas līdzekļi matiem
- Olas dzeltenums, tējk. medus, nedaudz diždadžu eļļas, tējk. konjaka.
- Henna ar kefīru. Mati kļūst spīdīgi un pazūd blaugznas. Ja negribas tonēt matus – tad jālieto bezkrāsaino hennu.
- Tumšiem, taukainiem matiem – izmērcēta rupjmaize.
- Melnā tēja, žāvētu ābolu vai sīpolu novārījums Lai uzlabotu un stiprinātu sausus matus, galvas ādu ieteicams iesmērēt ar šķīdumu, kas pagatavots no vienādās daļās ņemtas kāpostu, citronu un spinātu sulas.
- Sausus, lūstošus matus ieteicams mazgāt ar šķīdumu, kas pagatavots no 1 olas dzeltenuma, ēdamkarotes citrona sulas, ēdamkarotes augu eļļas un pus glāzes silta ūdens.
- Lai mazinātu blaugznas, matus skalo ar novārījumu, kuru iegūst 4 citronu mizas 15 minūtes vārot litrā ūdens.
- Pret matu izkrišanu ieteicams 3 citronu sulu sajaukt ar 0,5l degvīna, nedēļu ļaut ievilkties, tad katru dienu ieziest galvas ādā.
- Matu augšanu veicina citronu un burkānu sulas maisījuma ( 1:1 ) ieziešana matu saknēs.
- Lai stiprinātu matu saknes, galvas ādu vairākas reizes nedēļā ierīvē ar stipru kalmju sakņu novārījumu.
- Taukainu matu kopšanai var izmantot kliņģerīšu ziedu un spirta izvilkumu (1 : 10). Kursa ilgums divas nedēļas.
- Šampūna vietā matus var mazgāt ar olu dzeltenumiem. Pus glāzē silta ūdens sakuļ olas dzeltenumus, uz stundu iesmērē matus, pēc tam izskalo.
- 2 ēd. karotes medus, 1 olas dzeltenums, 3 ēd. karotes majonēzes...To visu sajauc kopā, iesmērē matos, patur 15 min, un izskalo...
- Jogurts bez piedevām ar sakultu olas dzeltenumu, ieziež visos matos, patur ½ h un izmazgā ar šampūnu.
- Mērcēta rupjmaize (maizes maska > maisiņš >frotē dvielis). Pāris stundas ar to uz galvas staigā.
- Caur sulu spiedi izspiesti sīpoli, silta dadžu eļļa (lai sīpoli mazāk smirdētu un mati gaisā nestāvētu).
- Metāla krūzītē samaisa rīcineļļu + olas dzeltenums (daudzumu regulē atkarībā no matu garuma) uzsilda, sanāk ķēpīga putriņa un matos iekšā.
Matu maska bojātiem matiem
- lietot tikai svaigi sagatavotas maskas;
- neturēt matos masku ilgāk nekā tas tiek rekomendēts, pēc kā mati ir rūpīgi jāizmazgā;
- lietot tādas maskas, kuras ir piemērotas Jūsu matu tipam, vai arī tādas, kuras der visiem matu tipiem.
Maskas normālam matu tipam.
Maskas taukainiem matiem.
Maskas sausiem un lūztošiem matiem.
Izrādās – ar lielu gribēšanu un pacietību var pat nepietikt, lai mati kaut pēc gadiem četriem būtu kā no reklāmām: pēc skata biezi, spīdīgi un veselīgi. Pamatā tam visam ir ģenētika un mata folikula spēja dalīties, kura ir lielāka vai tieši pretēji – pavisam maza. Ir tāda vispārzināma formula, ka mats izaug vidēji 1 cm mēnesī, tātad gadā tie ir 12cm. Ja pieņem, ka, kopjot iešķeltos galus, pāris reizes gadā matus arī apgriežam, tad kopējais ieguvums gadā ir nieka 8cm.
Fakts, ka virsējie mati parasti ir vājāki un vairāk bojāti nekā apakšējie, saistāms ar apkārtējās vides mehānisku ietekmi uz tiem. Virsējie mati apakšējiem ir kā tāds aizsargvāks, kā cepure. Virsējos matus biežāk un vairāk aiztiek ar rokām, tos vairāk pakļauj visvisādiem ieveidošanas procesiem, matu lakām, putām, želejām, virsējie mati vairāk cieš no ziemas/vasaras gaisa mitruma/sausuma, no vēja un saules ultravioletā starojuma. Tā visa rezultātā mata vienotā struktūra pārtrūkst, un mats zaudē savu gludumu, kļūst sausāks, ātrāk saveļas. Virsējiem matiem varētu palīdzēt:
- Lietojot kosmētiskos līdzekļus, kurus nav jāizskalo un kuros ultravioleto staru aizsargfiltrs ir līdz SPF30.
- Vasarā matus var sargāt no saules, nēsājot cepuri.
- Rudenī neļaujot tiem salīt.
- Ziemā neiet ar slapjiem matiem laukā.
- Garus matus nevajag ķemmēt, kamēr tie slapji - ķemmēšana izstiepj matus, un tie kļūst sausi.
Nākamais matus visvairāk bojājošais faktors ir stress un dzīves laikā izslimotās slimības. Stress ir tas, kas vājina asinsriti, līdz ar to perifērie asinsvadi saņem mazāk skābekļa un mati vienkārši sāk augt lēnāk, tie ir vājāki un trauslāki.
Nav tādu brīnumlīdzekļu, kas efektu dotu uzreiz un acīm redzami. Tas ir laikietilpīgs process.